Färingsö Ridskola
Senast ändrad: 15 Feb 2022 av Elin L Östlund

Klubbtävlingar


Tidigare års klubbmästare

 

 

2022
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny xx okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst xx okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 19 juni

Laghoppning 2022: 15 april, 7 maj, 26 maj
Regler

Påskhoppning för juniorer 11 april

2021
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 3 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 2 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 20 juni

Påskhoppning för juniorer 5 april
Påskhoppning för seniorer 2 april

2020
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 17 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 10 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 14 juni

Laghoppning 2020: 13 april, 1 maj, 23 maj

Påskhoppning för juniorer 9 april
Påskhoppning för seniorer 10 april

2019
Parhoppning 31 dec

Klubbhoppning för ponny 19 okt

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 28 sept
Klubbmästerskap i hoppning för häst 12 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 16 juni

Laghoppning 2019: 22 april, 30 maj
Resultat omg 1   Resultat omg 2  Poängtabell

Påskhoppning för juniorer 18 april
Påskhoppning för seniorer 19 april

Sportlovshoppning för juniorer 28 feb

2018
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 6 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 7 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 17 juni

Laghoppning 2018: 1 maj, 6 juni     Resultat

Påskhoppning för juniorer 5 april
Påskhoppning för seniorer 30 mars

Sportlovshoppning för juniorer 1 mars
2017
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 7 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 7 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 17 juni

Laghoppning 2017: 17 april, 25 maj, 6 juni   Resultat

Påskhoppning för juniorer 13 april
Påskhoppning för seniorer 14 april

Sportlovshoppning för juniorer 2 mars
2016
Parhoppning 31 dec

Klubbmästerskap i hoppning för ponny 22 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 23 okt


Klubbmästerskap i terränghoppning 11 juni

Laghoppning 2016: 23 april, 21 maj, 6 juni   Resultat

Påskhoppning för juniorer/ponny 31 mars
Påskhoppning för seniorer/häst 25 mars

Sportlovshoppning för juniorer på ponny och häst 3 mars
2015
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 24 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 25 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 13 juni
Laghoppning 2015
Påskhoppning för ponny 3 april
Påskhoppning för häst 6 april
Seriehoppning 2015 - regler
Seriehoppning 2015 - resultat
2014
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 11 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 11 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 14 juni
Laghoppning 2014
Påskhoppning för ponny 21 april
Påskhoppning för häst 18 april
Sportlovshoppning för juniorer på ponny och häst 27 februari
2013
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 12 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 12 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 15 juni
Laghoppning 2013
Klubbhoppning för ponny och häst 29 mars
Sportlovshoppning för juniorer på ponny och häst 28 februari
2012
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 13 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 13 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 16 juni
Laghoppning 2012
Klubbhoppning för ponny och häst 6 april
2011
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 15 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 16 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 11 juni
Laghoppning 2011
Klubbhoppning för ponny och häst 22 april
2010
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 9 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 10 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 12 juni
Laghoppning 2010
Klubbhoppning för ponny och häst 2 april
2009
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 10 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 11 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 13 juni
Laghoppning 2009
Klubbhoppning för ponny och häst 10 april
2008
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 11 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 12 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 14 juni
Laghoppning 2008
Klubbhoppning för ponny och häst 21 mars
Klubbhoppning för juniorer 25 februari
2007
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 20 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 21 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 16 juni
Laghoppning 2007
Klubbhoppning för ponny och häst 6 april
2006
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 7 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 8 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 17 juni
Laghoppning 2006
Klubbhoppning för ponny och häst 14 april
2005
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 8 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 9 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 18 juni
Laghoppning 2005
Klubbhoppning för ponny och häst 25 mars
2004
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 2 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 3 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 19 juni
Klubbhoppning för häst 9 april
Klubbhoppning för ponny 12 april
2003
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 18 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 19 okt

Klubbmästerskap i terränghoppning 14 juni
Klubbhoppning för häst 18 april
Klubbhoppning för ponny 21 april
2002
Parhoppning 31 dec
Klubbmästerskap i hoppning för ponny 5 okt
Klubbmästerskap i hoppning för häst 6 okt
Laghoppning 2002

 


Klubbmästare

Klubbmästare hoppning 2018
Senior
1:a Tore Jenner - Walenka
2:a Agneta Persson - Argos
Junior/YR
1:a Matilda Backéus - Meldgårds Chili
Ponny
1:a Josefine Jonsson - Elvira
2:a Alma Ranefall - Vesta
3:e Lea Wisth - Bellona
Klubbmästare terräng 2018
Senior
1:a Helene Folke - Arete
2:a Agneta Persson - Argos
3:e Camilla Steinwall - Indra
Junior
1:a Lea Wisth - Elvira
1:a Josefine Jonsson - Vesta
Klubbmästare hoppning 2017
Senior
1:a Sandra Svensson - Argos
2:a Helene Folke - Arete
3:e Tore Jenner - Artemis
Junior
1:a Matilda Linnerstam - Arete
2:a Madeleine Carlsson Appelqvist - Artemis
Ponny
1:a Matilda Backéus - Cross
2:a Stella Dry - Magnifique
3:e Frida Wetterlind - Gina
Klubbmästare terräng 2017
Senior
1:a Björn Wessman - Argos
1:a Camilla Steinwall - Cura
3:e Anette Svensson - Rinda
Junior
1:a Matilda Linnerstam - Cross
Klubbmästare hoppning 2016
Senior
1:a Kristina Lagerström - Argos
2:a Sara Snabb - Cura
3:e Helene Folke - Blid
Junior
1:a Saga Folke - Cynthia
2:a Vilma Törnqvist - Indra
Ponny
1:a Hilda Lindberg - Vesta
2:a Josefine Jonsson - Sigyn
3:e Matilda Linnerstam - Cross
Klubbmästare terräng 2016
Senior
1:a Linda Flygare - Ilos
Junior
1:a Frida Wetterlind - Yrsa
Klubbmästare hoppning 2015
Senior
1:a Kristina Lagerström - Walenka
2:a Anette Karlsson - Walenka
3:e Tore Jenner - Esmeralda
Junior
1:a Sofia Englundh - Indra
2:a Annaclara Häggström - Esmeralda
Ponny
1:a Elin Carlsen - Cross
2:a Madeleine Carlsson Appelqvist - Aston
3:e Hilda Lindberg - Vesta
Klubbmästare terräng 2015
Senior
1:a Agneta Persson - Walenka
2:a Anette Karlsson - Walenka
3:e Björn Wessman - Esmeralda
Junior
1:a Annaclara Häggström - Roy Skovvang
Klubbmästare hoppning 2014
Senior
1:a Caroline Skoog - Ymer
2:a Denice Svensson - Esmeralda
Junior
1:a Elin Carlsen - Leya
2:a Pernilla Ramström - Leya
Ponny
1:a Elin Carlsen - Cross
2:a Linnea Hallongren - Magnifique
3:e Viveca Höglund - Gina
Klubbmästare terräng 2014
Senior
1:a Christina Jungner - Leya
2:a Agneta Persson - Walenka
Junior
1:a Matilda Backéus - Rinda
2:a Linnea Hallongren - Aston
Klubbmästare hoppning 2013
Senior
1:a Sofie Hallvig - Roy Skovvang
2:a Kristin Blidberg - Esmeralda
3:e Ann Gardeström - Helena de Beauty
Junior
1:a Pernilla Ramström - Leya
Ponny
1:a Madeleine Carlsson Appelqvist - Aston
2:a Moa Adolfsson - Yrsa
3:e Viveca Höglund - Magnifique
Klubbmästare terräng 2013
Senior
1:a Anette Svensson - Moneta
2:a Ylva Dahlqvist - Karisma
3:e Fredrik Tourunen - Esmeralda
Junior
1:a Pernilla Ramström - Gina
2:a Moa Adolfsson - Yrsa
Klubbmästare hoppning 2012
Senior
1:a Sofie Hallvig - Indra
2:a Yvonne Thomson - Indra
3:e Kristina Lagerström - Walenka
Junior
1:a Mimmi Lundvall - Lea
Ponny
1:a Sofia Englundh - Aston
2:a Nathalie Pelo - Ginger
3:e Jonathan Pelo - Ran
Klubbmästare terräng 2012
Senior
1:a Ingrid Ericson - Loke
2:a Camilla Steinwall - Indra
2:a Christina Jungner - Ilos
Junior
1:a Pernilla Ramström - Gina
2:a Sofia Englundh - Vesta
Klubbmästare hoppning 2011
Senior
1:a Ulla Moberg - Latona
2:a Ylva Dahlqvist - Njal
3:e Tore Jenner - Latona
Mix
1:a Rebecka Fransson - Lincon
2:a KarlHugo Brandt - New La-Zilla
Ponny
1:a Vanna Ljungstedt - Aston
2:a Evelina Lövgren - Gina
3:e Mimmi Lundvall - Ikaros
Klubbmästare terräng 2011
Senior
1:a Sofie Hallvig - Njal
2:a Rebecka Persson - Loke
3:e Anette Svensson - Ide
Junior
1:a Evelina Lövgren - Comet
2:a Pernilla Ramström - Ginger
3:e Elisabeth Sjöberg - Midas
Klubbmästare hoppning 2010
Senior
1:a Agneta Persson - Njal
2:a Björn Wessman - Njal
3:e Kristina Åkerblom - Latona
Junior/Young rider
1:a Rebecka Fransson - Lea
2:a Rebecka Persson - Rhea
Ponny
1:a Mimmi Lundvall - Aston
2:a Josefin Schlossar - Ran
3:e Pernilla Ramström - Tyche
Klubbmästare terräng 2010
Senior
1:a Siv Grundtman - Comet
2:a Bibbi Beckman - Karisma
3:e KarlHUgo Brandt - Rhea
Junior
1:a Evelina Lövgren - Ginger
1:a Pernilla Ramström - Tyche
Klubbmästare hoppning 2009
Senior
1:a Rebecka Fransson - Lea
2:a Lisa Jandorff - Midas
3:e Agneta Persson - Klio
Junior
1:a Rebecka Persson - Latona
Ponny
1:a Johanna Waldheim - Ikaros
2:a Vanna Ljungstedt - Sigyn
3:e Mathias Sjöberg - Aston
Klubbmästare terräng 2009
Senior
1:a Anita Herrström Sjöberg - Ide
2:a Denice Svensson - Moneta
3:e Ulla Moberg - Leto
Junior
1:a Josephine Lövgren - Ginger
2:a Elisabeth Sjöberg - Refill
3:e Mimmi Lundvall - Ran
Klubbmästare hoppning 2008
Senior
1:a Rebecka Fransson - Lea
2:a Lisa Jandorff - Latona
3:e Pernilla Wallentin - Palne
Junior
1:a Rebecka Persson - Latona
2:a Denice Svensson - Midas
Ponny
1:a Johanna Waldheim - Ikaros
2:a Linn Abrahamsson - Ilos
3:e Caroline Skoog - Ran
Klubbmästare terräng 2008
Senior
1:a Tomas Askeberg - Latona
2:a Heli Andsten - Canton
3:e Bibbi Beckman - Canton
Junior
1:a Rebecka Persson - Klio
2:a IdaMarie Brandt - Aston
3:e Lovisa Jöhnk - Juno
Klubbmästare hoppning 2007
Senior
1:a Agneta Persson - Habor
2:a Pernilla Wallentin - Sarah
3:e Tore Jenner - Leto
Junior
1:a Denice Svensson - Midas
2:a Rebecka Fransson - Leto
3:e Rebecka Persson - Habor
Ponny
1:a IdaMarie Brandt - Aston
2:a Caroline Skoog - Ran
3:e Sofie Blomkvist - Ran
Klubbmästare terräng 2007
Senior
1:a Ann Gardeström - Midas
2:a Ulla Nordström - Klio
3:e Nabil Grundtman - Ide
Junior
1:a Emma Rydeberg - Refill
2:a Rebecka Persson - Juno
3:e Anna Öhman - Juno
Klubbmästare hoppning 2006
Senior
1:a Yvonne Thomson - Habor
2:a Ulla Moberg - Klio
3:e Tore Jenner - Habor
Junior
1:a Rebecka Persson - Latona
2:a Nadine Hillebrant - Juno
Ponny
1:a Rebecka Fransson - Ikaros
2:a Lovisa Jöhnk - Valhallas Hill Comet
3:e Caroline Wallebo - Ilos
Klubbmästare terräng 2006
Senior
1:a Siv Grundtman - Aston
2:a Kristina Åkerblom - Kato
3:e Heli Andsten - Canton
Junior
1:a Anna Öhman - Juno
2:a KarlHugo Brandt - Ebbw Mandy
Klubbmästare hoppning 2005
Senior
1:a Tore Jenner - Habor
2:a Agneta Persson - Ide
3:e Ulla Moberg - Klio
Junior
1:a Lovisa Jöhnk - Latona
2:a Karin Öhman - Isabella Nörgaard
Ponny
1:a Rebecka Fransson - Ikaros
2:a KarlHugo Brandt - Ebbw Mandy
2:a IdaMarie Brandt - Aston
Klubbmästare terräng 2005
Senior
1:a Tomas Askeberg - Kato
2:a Heli Andsten - Canton
3:e Anneli Beckius - Ide
Junior
1:a Rebecka Persson - Klio
2:a Denice Svensson - Juno
Klubbmästare hoppning 2004
Senior
1:a Anniki Strindberg - Loke
2:a Ann Gardeström - Keila
3:e Heli Andsten - Canton
Junior
1:a Therese Ek - Klio
2:a Caroline Falkhorn - Latona
3:e Anna Öhman - Estate
Ponny
1:a Linda Bragnum - Ikaros
2:a Therese Ek - Tyche
3:e Angelica Wassberg - Twiggy
Klubbmästare terräng 2004
Senior
1:a Monica Österberg - Isabella
2:a Pernilla Wallentin - Jonaker
3:e Kristina Åkerblom - Estate
Junior
1:a Therese Ek - Ran
2:a Linda Bragnum - Ran
3:e Ida-Marie Brandt - Ran
Klubbmästare hoppning 2003
Senior
1:a Anna Westin - Libera
2:a Nabil Grundtman - Estate
3:e Kristina Åkerblom - Estate
Junior
1:a Anna Sjöstedt - Libera
2:a Erika Bergström - Ide
Ponny
1:a Fatima Sjöberg - Katla
2:a Linda Odelberg - Ilos
Hyrponny
1:a Agnes Granered - Refill
2:a Erika Bergström - Ikaros
Klubbmästare terräng 2003
Senior
1:a Ulla Moberg - Ide
2:a Nabil Grundtman - Loke
3:e Heli Andsten - Canton
Junior
1:a Linda Bragnum - Dolly
2:a Denice Svensson - Jonaker
Klubbmästare hoppning 2002
Senior
1:a Nabil Grundtman - Estate
1:a Cathrine Fredriksson - Isabella N
3:e Pernilla Wallentin - Klio
Junior
1:a Anna Westin - Juno
2:a Anna Sjöstedt - Jonaker
Ponny
1:a Linda Odelberg - Ilos
2:a Anna Öhman - Lin
3:e Karin Öhman - Katla
Klubbmästare hoppning 2001
Senior
1:a Elin Lindgren - Habor
2:a Nabil Grundtman - Estate
3:e Sofia Agelfors - Latona
Junior
1:a Pernilla Wallentin - Klio
Ponny
1:a Angelica Wassberg - Twiggy
2:a Pernilla Wallentin - Svarten
3:e Linda Bragnum - Hedwig