Färingsö Ridskola
Senast ändrad: 10 Jan 2024 av Elin L Östlund

Kalendarium 2023


Tävlingar kommer förstås att läggas till och dras från denna preliminära plan.

52 lör 31 dec Parhoppning
sön 1 jan
1 lör 7 jan Ridterminen börjar
sön 8 jan grönt kort
2 lör 14 jan banträning
sön 15 jan grönt kort
3 lör 21 jan banträning
sön 22 jan ponnycup borta mot Djursholm
4 lör 28 jan banträning
sön 29 jan ponnycup borta mot Hufvudsta
5 lör 4 feb lördagsextra
sön 5 feb p&j Södertälje (häst)
6 lör 11 feb banträning
sön 12 feb grönt kort
7 lör 18 feb grönt kort
sön 19 feb p&j Botkyrka (ponny)
8 lör 25 feb Årsmöte Färingsö Rididrott med clinic
sön 26 feb
9 mån 27 feb
tis 28 feb
ons 1 mar
tor 2 mar
fre 3 mar
lör 4 mar häst Botkyrka
sön 5 mar ponny Botkyrka div 3:1
10 lör 11 mar ponnycup hemma mot Täby
sön 12 mar
11 lör 18 mar häst Lurbo
sön 19 mar
12 lör 25 mar ponnycup borta mot Täby
sön 26 mar ponny Täby
13 lör 1 apr
sön 2 apr häst Södertälje
14 fre 7 apr Klubbhopp clear round
lör 8 apr
sön 9 apr
15 mån 10 apr Seriehopp omg 1
tis 11 apr
ons 12 apr käpphästhoppning u-sek
tor 13 apr
fre 14 apr
lör 15 apr häst Runsten
sön 16 apr
16 lör 22 apr
sön 23 apr ponny Bromma div 3:2
17 lör 29 apr
sön 30 apr Nynäshamn inverkansterräng
18 mån 1 maj Seriehopp omg 2
lör 6 maj Stockholms Körsällskap dressyr & precision
sön 7 maj
lör 13 maj Nynäshamn fälttävlan
sön 14 maj
20 tor 18 maj
lör 20 maj p/h Färingsö Mälarömästerskap
sön 21 maj p/h Färingsö lektionponny/-hästmästerskap
21 lör 27 maj
sön 28 maj Johannesbergskuskarna dressyr & precision
22 lör 3.jun
sön 4 jun ponny Rastaborg div 3:3
23 tis 6 jun
lör 10 jun
sön 11 jun Ridterminens sista dag
Johannesbergskuskarna dressyr & precision
24 mån 12 jun
tis 13 jun
ons 14 jun dagläger
tor 15 jun dagläger
fre 16 jun weekendkurs
dagläger
lör 17 jun weekendkurs
dagläger
sön 18 jun terminsavslutning Ålderskogen
med terräng-KM

dagläger
25 mån 19 jun träningsläger
tis 20 jun träningsläger
ons 21 jun träningsläger
tor 22 jun träningsläger
25 fre 23 jun Midsommarafton
lör 24 jun Midsommardagen
sön 25 jun
26 ons 29 jun friluftsdag
tor 30 jun friluftsdag
fre 1 jul weekendkurs
lör 2 jul weekendkurs
fälttävlan Åby
sön 3 jul weekendkurs
27 mån 4 jul sommarens häftiga
tis 5 jul sommarens häftiga
ons 6 jul sommarens häftiga
tor 7 jul sommarens häftiga
fre 8 jul sommarens häftiga
lör 9 jul sommarens häftiga
sön 10 jul sommarens häftiga
28 lör 14 jul
sön 15 jul
29 fre 21 jul sportkörning Rättvik
lör 22 jul sportkörning Rättvik
sön 23 jul sportkörning Rättvik
30 lör 29 jul
sön 30 jul häst Hallstavik
31 mån 31 jul träningsläger
tis 1 aug träningsläger
ons 2 aug träningsläger
tor 3 aug träningsläger
fre 4 aug träningsläger
lör 5 aug
sön 6 aug
32 mån 7 aug
tis 8 aug
ons 9 aug friluftsdag
tor 10 aug friluftsdag
fre 11 aug weekendkurs
lör 12 aug weekendkurs
sön 13 aug weekendkurs
33 mån 14 aug dagläger
tis 15 aug dagläger/ridpaket/start-upp-kurs
ons 16 aug dagläger/ridpaket/start-upp-kurs
tor 17 aug dagläger/ridpaket/start-upp-kurs
fre 18.aug dagläger/ridpaket/start-upp-kurs
lör 19 aug Ridterminen börjar
3-årstest ponny Edsbro
sön 20.aug
34 lör 26 aug nybkurs
sön 27 aug nybkurs
DM sportkörning
35 lör 2 sep nybkurs
banträning
sön 3 sep nybkurs
36 lör 9 sep häst Värmdö
sön 10 sep ponny Värmdö
37 lör 16 sep sportkörning Vätö
sön 17 sep
38 lör 23 sep
sön 24 sep ponny Nynäshamn
39 lör 30 sep nybkurs
sön 1 okt p&j Edeby Hölö
nybkurs
40 lör 7 okt nybkurs
sön 8 okt nybkurs
41 lör 14 okt ponny Bromma
sön 15 okt häst Södertälje
42 lör 21 okt klubbhopp senior och KM junior
sön 22 okt klubbhopp junior
43 lör 28 okt
sön 29 okt
44 lör 4 nov ponny Botkyrka
sön 5 nov häst Botkyrka
45 lör 11 nov pc Sundby hemma
sön 12 nov pc Haningebygden borta
46 lör 18 nov pc Mälarhöjden hemma
sön 19 nov pc Haningebygden hemma
47 lör 25 nov
sön 26 nov häst Runsten
48 lör 2 dec
sön 3 dec pc Sundby borta
49 lör 9 dec Julmingel
sön 10 dec pc Roo hemma fm / Roo borta em
50 lör 16 dec pc Botkyrka hemma
sön 17 dec pc Sorunda hemma
51 fre 22 dec Ridterminens sista dag